Jak naprawić stary tynk - renowacja uszkodzeń ?

Po latach eksploatacji nasza elewacja ulega zniszczeniu, na tynku pojawiają się rysy, odparzenia a gdzieniegdzie tynk odpada. Przed zabraniem się do renowacji należy dokładnie oglądnąć stan elewacji, poziom i rodzaj uszczerbków. Warto sprawdzić stan trzymania tynków, przez delikatne stuki młotkiem, tynki, które są uszkodzone odpadają . W przypadku odpadania warstw tynków, należy wszystkie słabo trzymające się obszary obstukać młotkiem, tak by na ścianie został tylko tynk, który dobrze się trzyma swojego podłoża. Jeśli odspajające obszary są w przewadze (odparzenia), bez sensu będzie uzupełnianie tych powierzchni - tu należy pomyśleć o całościowym odspojeniu warstw tynkowych i wykonanie tynku na całych powierzchniach ścian od nowa.

Podczas uzupełniania "dziur" nowym tynkiem nie uzyskamy jednolitej, spójnej powierzchni z tynkiem starym. W celu ujednolicenia powierzchni należy zastosować zaprawę kontaktową na całości - drobniutką włókienną warstwę tynku, który wyrówna stare i nowe części naszej elewacji. Warstwa powinna mieć ok 3-4 mm grubości a w niej należy osadzić siatkę elewacyjną gwarantującą trwałość całości.

W przypadku renowacji tynków na których powstały zabrudzenia, grzyby i inne naleciałości najpierw należy znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy. Możliwe, że błędnie skonstruowane rynny, obróbki blacharskie powodują nieszczelność i narażenie bezpośrednie elewacji na czynniki atmosferyczne (np. zacieki). Po naprawie przyczyn, usuń szczotką zabrudzenia i pomaluj ponownie ścianę.

Rysy na elewacji są zwiastunem większych kłopotów. Możemy się spodziewać dalszego zawilgocenia ścian oraz powstawanie nowych rys a nawet odpadanie całych warstw. W przypadku rys stosuje się różne metody naprawy tego rodzaju uszkodzeń tynku:

  • wypełnienie elastyczną zaprawą;  oczyścić szczelinę, poszerzyć, i wypełnić ją elastyczną zaprawą.

  • wypełnienie tynkiem; przy powiększających się rysach konstrukcyjnych należy obrobić rysę na około 20 cm szerokości. Następnie mocuje się matę odprężającą i siatkę z metalu. Całość pokrywa się zaprawą tynkarską dwa razy.

  • uszczelnienie pianką; jeśli rysy przebiegają pionowo lub poziomo można poszerzyć szczelinę do ok. 8 mm , uszczelnić szczelinę pianką, a następnie do poziomu podłoża wypełnić rysę kitem uszczelniającym.

  • malowanie farbą elastyczną;  za pomocą farb dyspersyjnych maluje się powierzchnie, można użyć siatki w celu zwiększenia trwałości nowej powierzchni.

  • ocieplenie; na zarysowane ściany można także nakładać tynki ciepłochronne składające się z ocieplającej warstwy i wodoodpornej wyprawy zewnętrznej.

  • zastosowanie szlamujących systemów malarskich. - ta metoda służy do wypełnienia rys a nie ich pokrycia.